2015 Senior Awards

AWARD NAME

RECIPIENT(S)

Albany City Lodge Knights of Pythias

Richard Dellavechia

American Legion Post 184 History Awards

Amanda Chaplin

American Red Cross Scholarship

Richard Dellavechia

William Parker Ames Scholastic Award

Amber Harris

American Legion Boys’ State

Daniel Bellacicco
Nazmul Bhuiyan
SM Huq

Asian & Pacific Islander American Scholarship

Sharif Kahn

Rashad Barksdale “It’s Okay to Dream Scholarship”

Atia Begh
Brittany Varriale

Daniel P. Barrett Memorial Scholarship 

Christopher Merante
Gina Leccese
Richard Dellavechia

Alfred Bartolotta Scholarship

Jacob Topple

Berkshire Bank Scholarship 

Atia Begh
Brittany Varriale

Blue Shield Scholars Program 

Jacob Topple

CASDA SCHOLARS’ RECOGNITION AWARD         

Teacher:  Mrs. Sally Naramore

Atia Begh

Class of 1928 Alumni Award

SM Huq

Class of 1942 Alumni Award

Daniel Bellacicco

Columbia County Deputy Sheriff’s Association

Christopher Merante

Columbia County Farm Bureau

Zoe Johnson

James Concra Memorial Award

Brent Decker

DAR Good Citizen Award

Atia Begh

Dollars for Scholars (DFS) Scholarships

Nabila Akhter
Kelsey Alvarez
Atia Begh
Daniel Bellacicco
Amanda Chaplin
Melis Odabas-Chavez
Megan Clark
Richard Dellavechia
Nya Hedgepeth-Franklin
Charissa Gardener
Amber Harris
MD Islam
Zoe Johnson
Zachary Keeler
Zarqa Khalid
Sharif Khan
Gina Leccese
William Meyers
Alexis Peters
Mayam Sajid
Mohammed Shmsuddin
Erica Scalera
Megan Schoep
Justin Slater
Adriana Tampasis
Jacob Topple
Patricia Van Valkenburgh
Brittany Varriale
Becky Ward
Alexandra Williams
Shonette Yarde
Katherine Zanotelli

DFS:  HHS Class of 2011 Alumni Scholarship

MD Islam

DFS:  I Have a Dream Scholarship

Melis Odabas-Chavez
Gina Leccese

DFS:  Pat Wildermuth

Amber Harris

DFS:  SADD

Zachary Keeler

Elmira College Key Award

Erica Scalera

Scott Emery Memorial Award

Evian Coleman

Friends of Lindenwald

Amanda Chaplin

Alice and Murray Giddings Foundation Scholarship

Adriana Tampasis

Philip Paul Glick Memorial Fund Award

Leia Linkowski
Shonette Yarde

Greenport Garden Club /
General Roll Leaf Mfg. Co., Inc.

Zoe Johnson

Frank J. Hamblet Memorial Award

Kelsey Alvarez

Andrew J. Hart Memorial Firematic Scholarship

Jacob Kulyniak

Sharlene Pendleton Hart Memorial Award

Charissa Gardener

William H. Hermance, Sr. Memorial Award

Christopher Merante

Neil Howard Scholarship

Shonette Yarde

Hudson Children’s Book Festival Award

Atia Begh
Amanda Chaplin
Patricia VanValkenburgh

Hudson High School Alumni Association

Gina Leccese
Brittany Varriale

Hudson High School
Alumni Citizenship Award

Evan Nolan
Brittany Varriale

Hudson Educational Secretaries Memorial Award

Richard Dellavechia

Hudson Senior High School Class of 2015 Scholarship

Richard Dellavechia
Rebecca Ward

Hudson High School Drama Award for Outstanding Achievement

Rebecca Ward
Megan Schoep

Hudson High School Journalism Award

Gina Leccese

Hudson High School Music Awards

Vocalist:  Amanda Chaplin
Musician:  Rebecca Ward
Band:  Adriana Tampasis

Hudson High Robotics Team Recognition

Taylor diMonda
Austin Ellsworth
S.M. Huq

Hudson High School Technology Awards

Taylor diMonda

Hudson Interfaith Council Micah 6:8 Student Award

Gina Leccese

Hudson River Bank Foundation Citizenship Award

Atia Begh
Christopher Merante

Hudson Teachers’ Association Community Service Awards

Alexis Peters

Investments in Youth  Scholarships

Adriana Tampasis
Rebecca Ward
Brittany Varriale
Zarqa Khalid

Italian Heritage Scholarship

Caitlyn Patrick

Henry James Award

Patricia VanValkenburgh

Paul Jorgensen Scholarship

Jacob Topple

Ruth Kline Award

Wickson Joseph

Knights of Columbus Creativity Award

Alexis Peters

Thomas Lasher Memorial Award

Alexis Peters
Vincent Drahushuk

William J. Lee Memorial Award

Kelsey Alvarez

Harold Leggett Annual Award

Atia Begh

Susan Elizabeth Leggieri Commitment to Fitness Scholarship Award

Shonette Yarde

National Association of Women in Construction

Autumn Rose
Alexis Stevenson

NYS Scholarship for Academic Excellence Awards

Richard Dellavechia
Gina Leccese
SM Huq
Adrianna Tampasis
Patricia VanValkenburgh

NYS Triple “C” Awards

 

Hannah Hart
Michaela Marotta

NYS Comptroller’s Achievement Award

 

Atia Begh
Gina Leccese
Sharif Khan
Brittany Varriale
Erica Scalera
Patricia VanValkenburgh
Rebecca Ward

NYS Senate Youth Leadership Recognition Award

Atia Begh

Dr. Dale Nicholson Scholarship Fund

Gina Leccese

George W. Oliver Jr. Scholarship

Christopher Merante

Operation Unite
Live the Dream Scholarship

Amanda Chaplin

Operation Unite, New York Awards

 

 

 

 

 

Academic Excellence:  Sharif Khan

Academic Excellence / Honorable Mention:  Patricia VanValkenburgh

Community Service:  Atia Begh

Hudson Youth Government Day:  Amanda Chaplin

Visual Arts:  Zoe Johnson

Performing Arts: Brent Decker

Youth in Action:  Atia Begh

Virginia A. Osterwald Memorial Scholarship

Nabila Akhter
Crystal Stoerzinger

Brett Pelesz Scholarship Fund

Rebecca Ward
Alexis Peters

Justin K. Peters Memorial Scholarship

Alexandria Hoffman

Louis A. Pierro Memorial Scholarship Athlete Awards

Erica Scalera
Justin Slater

Thomas Prata Memorial Award

Travon Alert

Richard Race Memorial Award

Erica Scalera

Rotary Club of Hudson Award

 

Alexis Peters
Rebecca Ward

Rochester Institute of Technology Innovation & Creativity Award

Alexis Peters

RPI Math & Science Award

 

SM Huq

The Sage Colleges Student Sage Scholar

 

Jahnessa Mackey
Charissa Gardener

Joan Seider Memorial Award

Gina Leccese

Ron Shallo Memorial Award

Crystal Stoerzinger

Dorothy E. Simon Scholarship

 

Adriana Tampasis
Gina Leccese
Patricia VanValkenburgh

Marion J. Springle . Hudson Lion’s Club Occupational Education Awards

Larissa Garcia

Student Council Scholarship Award

Atia Begh

Student Council Special Recognition Award

Lisa Foronda Schmitt
Kaniz Fatema
Nurul Bhuiyan
Tracy Simmons

Frank J. Sullivan Memorial Scholarship

Adrianna Tampasis

Taconic Biosciences, Inc. Scholarship Award

Gina Leccese

Michael Terwilliger Memorial Scholarship Award

Joseph Kinane

University at Albany
Multicultural High School Achievers Award for Outstanding Academic and Leadership Achievement

Nabila Akhter
Atia Begh
Nazmul Bhuiyan
Amanda Chaplin
Melis Chavez
SM Huq
MD Islam
ZarQa Khalid

University of Rochester Bausch & Lomb Honorary Science Award

Nazmul Bhuiyan

University of Rochester George Eastman Young Leaders Award

Rebecca Ward

University of Rochester Humanities & Social Sciences Award
and
Susan B. Anthony & Frederick Douglass Award

Atia Begh

U.S. Army Reserve National Scholar/Athlete Award

Kelsey Alvarez
Jacob Topple

Robert Van Ness Memorial Award

Nazmul Bhuiyan
Alexis Peters

Sue Van Orden Mack Memorial Award

Sol Luna Velasquez

Wells College 21st Century Leadership Award

Patricia Van Valkenburgh

Women’s Progressive Club / Daisy Alstork

Amber Harris
Charissa Gardener
Sharif Khan

William B. Wrigley Memorial Scholarship

Alejandro Miller-Santos

Cynthia Yarmesch Memorial Award

Megan Schoep